Jak se efektivně chránit před klíšťaty?

Občas si vyjít někam do přírody udělá dobře nejen našim tělesným schránkám, ale také se tak člověk zbaví alespoň na chvíli stresu. Nicméně i procházky po lese mohou dopadnou velmi špatně.

Mezi největší nebezpečí, která mohou v českých lesích na turisty číhat, však nepatří medvědi nebo vlci, ale nepoměrně menší živočichové – klíšťata.

Proč jsou nebezpečná?

Samotné kousnutí od klíštěte není pro člověka nebezpečné. Problém je, že klíšťata mohou být nakažená některými obzvláště nebezpečnými nemocemi a ty pak předat dál na člověka. Mezi ty nejobávanější patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Borelióza

Tuto nemoc přenáší až 30 % klíšťat. Hodně zde záleží na to vývojovém stádiu klíštěte. Nebezpečná jsou hlavně ta dospělá.

Borelióza se zprvu může projevovat nenápadně, a sice zarudnutím na místě kousnutí. Tento druh příznaku se objevuje zhruba u poloviny postižených jedinců. Projevuje se po několika dnech až týdnech.

Následuje bolest v krku a kloubů, únava a obecně schvácenost. Borelióza se docela dobře léčí v akutním stádiu a o poznání hůře ve stádiu chronickém. K tomu se používají antibiotika.

Encefalitida

Mnohem závažnější příznaky než borelióza má klíšťová encefalitida. Krom bolestí hlavy se dá identifikovat také světloplachostí, problémy s řečí či omezenou hybností. Neexistuje žádný lék. Lékaři bojují pouze s příznaky.

Lékaře je potřeba vyhledat okamžitě

Ani v jednom případě není určitě moudré čekat na to, až se příznaky nemoci plně rozvinou. Právě naopak. Čím dříve člověk lékaře navštíví, tím efektivnější bude i samotná léčba. Na světě existuje celá řada zaznamenaných případů ochrnutí, které má na svědomí právě špatně zaléčená borelióza. Proti té navíc, na rozdíl od encefalitidy, neexistuje žádné očkování. Očkování proti encefalitidě je nezbytné aplikovat v několika dávkách. Každou musí organismus přijmou. Pokud se tak nestane, je nezbytné dávku opakovat.

Prevence

Existuje celá řada možností, jak se bránit klíšťatům. Předně je vhodné nechodit ve vysoké trávě a když už, tak pouze v dlouhých kalhotách. Také je dobré, aby kalhoty byly vyrobeny z hladké látky, na které se klíště neudrží.

Ochranu před klíšťaty by měl zajistit i kvalitní repelent. Klíšťata odpuzují i speciální náramky. Repelenty i náramky jsou vysoce efektivní, avšak musí se používat podle přiloženého návodu. 

V případě objevení klíštěte je dobré nechat si ho odborně odstranit obvodním lékařem. Je možné se toho ujmout i svépomoci, ovšem jen se speciálními kleštičkami.

Autor: Lékárna LIFE

Další články

Jsme tým lékárníků, kteří den co den pomáhájí lidem všech věkových kategorií s jejich zdravotními potížemi. Nejčasjší problémy a jejich řešení jsme pro vás sepsali do článku